شبکه های اجتماعی
Image result for aparat icon
 

بلاگ

دیجیتال-مارکتینگ

معرفی دیجیتال مارکتینگ

  |   دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) به استفاده از رسانه‏ های جدید در دنیای تجارت اطلاق می شود. در واقع می توان گفت به تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصول، خدمات و معرفی برندها و شرکت ها و همچنین بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت صورت می گیرد،دیجیتال مارکتینگ گفته می شود. در دیجیتال مارکتینگ برخلاف بازاریابی سنتی مشتریان بیشترین اهمیت دارند، به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند  وب سایت، ایمیل و شبکه های اجتماعی سعی در تحلیل رفتار مشتری می کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و برای طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند تا در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند.
استفاده بهینه از تمام این ابزارها در دنیای دیجیتال، می تواند هم افزایی مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به عبارت دیگر، دیجیتال مارکتینگ به استفاده مناسب از ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد ساختاری اثرگذار در بستر اینترنت و توسعه آن در راستای هدف گذاری ها و استراتژی های تعیین شده در این زمینه اطلاق می شود. برخی از مواردی که به بازاریابی اینترنتی مرتبط هستند عبارتند از :

.

 • بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای :

  این نوع بازاریابی بر این اساس بنا شده اند که به جای اینکه فروشنده به دنبال مشتری باشد، مشتری به فروشنده مراجعه نماید و از طریق روش های مختلف مانند سئو، بازاریابی محتوا و غیره،وب سایت شما بتواند مخاطب هدف را به سمت خود جذب کند.

  .

 • بازاریابی چریکی : 

  استفاده از روش های خلاقانه جهت معرفی محصول به مشتری، به گونه ای که توجه او را جلب کند و باعث شود که مشتریان در مورد برند شما صحبت کنند را بازاریابی چریکی می گویند.

  .

 • بازاریابی ویروسی : 

  با گسترش شبکه های اجتماعی و استفاده مردم از آنها و افزایش اهمیت رسانه های اجتماعی، تبلیغات به صورت دهان به دهان و به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی توسط افراد، اهمیت بالایی پیدا کرده است. استفاده از بازاریابی ویروسی و تولید رسانه های اجتماعی به گونه ای که باعث شود افراد مختلف جامعه بیشتر در مورد آن صحبت کنند و رسانه های اجتماعی شما را به اشتراک بگذارند در حال گسترش است و جز روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود.

  .

 • بازاریابی ایمیلی: 

  استفاده از ابزار ایمیل، جهت اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مخاطبین از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین جهت ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی و تکنیکهای مختلف با این زمینه مانند ایجاد صفحه فرود می توانند به شما در طراحی و پیاده سازی یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ کمک زیادی بکنند.

  .

 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی  و بازاریابی محتوا : 

  بازاریابی محتوا و بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیز از اجزای مهم دیجیتال مارکتینگ هستند.

در واقع بازاریابی اینترنتی گام به گام با مشتری در حرکت است. چند نمونه از دیجیتال مارکتینگ در زیر آورده شده است:

 .

 1. بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجوSearch Engine Marketing(

  در این روش با استفاده از تکنیک‏های طراحی سایت و سئو سعی در بهبود جایگاه سایت مورد نظر دارند تا با ارتقا جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول کاربران سریعتر و راحت تر به سایت دسترسی داشته باشند.

   .

 2. بازاریابی با بهره گیری از شبکه‏ های اجتماعی (Social Network Marketing) 

  این روش با استفاده از نرم افزارهای ارتباط جمعی مانند فیسبوک، تلگرام،اینستاگرام و غیره انجام می شود. در این روش بازاریابی هدف شناساندن برند و خدمات خود و ارتباط و تعامل بیشتر با مخاطبان و بالفعل کردن مشتریان بالقوه و وفادار کردن آنها است.از دیگر اهداف این روش لینک دهی و به اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوهای خود و بالابردن ترافیک وب سایت است.

  .

 3. بازاریابی محتوایی یا ontent MarketingC

  در این روش بازاریابی تلاش برای ارائه محتوایی است که بتواند با کمترین و مناسب ترین کلمات بهترین و عمیق ترین تأثیر را بر مخاطبان گذاشته و کاربران به نشر این محتوا بپردازند و مشتریان را به سمت وب سایت شما هدایت کنند.

  .

 4. نمایش تبلیغات

  نوع دیگری از تبلیغات است که برای کاربران راحت تر است و تاثیرگذاری بیشتری دارد. بنرهای تبلیغاتی نوعی از این تبلیغات است. ویدیوهای تبلیغاتی که شرکت ها از محصولات و خدمات خود تهیه می کنند این روزها جای خود را در تبلیغات بیشتر باز کرده اند.

   .

 5. بازاریابی ایمیلی Email Marketing

  بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی می باشدکه با طراحی مناسب صفحه فرود سایت و ارسال منظم ایمیل به مشتریان می توانید مشتریان بالقوه بیشتری را به صورت وفادار نگه دارید و از اهداف آن میتوان به معرفی برند شما به مشتریان واطلاع رسانی به آنها از تازه ترین محصولات و خدمات اشاره کرد. هنگامی که مشتریان وارد سایت شما می شوند و ایمیل شان را در اختیار شما قرار میدهند در واقع علاقه مندی خود را به سایت شما اعلام می دارند و شما می توانید نتایج ایمیل های ارسالی را از مشتریان دریافت کرده و مطابق بازخورد مشتریان محصولات آینده خود را طراحی کنید.

   .

 6. بازاریابی در موتورهای جستجو یا Search Engine Marketing

  بازاریابی از طریق موتورهای جستجو به دو نوع سئو و به ازای هر کلیلک است. در سئو طراحی مناسب سایت بسیار تاثیر گذار است.همچنین با تبلیغات کلیکی با مبلغی که به موتورهای جستجو پرداخت می کنید،سایت شما در قسمت تبلیغات نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیلکی که کاربر پس از جستجو در موتورهای جستجو بر روی تبلیغات شما کلیک می کند هزینه آن محاسبه می گردد. در نظر داشته باشید که بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM شامل دو بخش می شود: بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) و تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا PPC که مخفف Pay Per Click است.

   .

مزیت دیجیتال مارکتینگ ارزان و دسترس بودن و 24 ساعته بودن است. همچنین به دلیل خاصیت درونگرا بودن روش های Digital Marketing ، بازاریابی اینترنتی می تواند در بسیاری از مواقع در کسب و کارهای مختلف موفق استفاده شود و نتیجه موثر ایجاد نماید. استفاده از دیجیتال مارکتینگ روز به روز در حال افزایش است و روش های بازاریابی درون گرا به مرور جایگزین روش های سنتی بازاریابی مانند بازاریابی تلفنی، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، تبلیغ در روزنامه ها و غیره خواهند شد.